Hockey Hall of Fame - World of Hockey Calendar

Nov. 9, 2015

Hockey Hall of Fame 2015 Induction
Toronto, Ontario

2015 Inductees -
Fedorov, Housley, Lidstrom, Pronger, Ruggiero, Hay & Karmanos


www.hhof.com

Nov. 9 & 10, 2015

Subway Super Series:
Canada (WHL) vs. Russia

Kelowna, British Columbia (1st game)
Kamloops, British Columbia (2nd game

Results:
WHL 7 - Russia 3
WHL 4 - Russia 2


www.chl.ca

Nov. 12 & 16, 2015

Subway Super Series:
Canada (OHL) vs. Russia

Owen Sound, Ontario (1st game)
Windsor, Ontario (2nd game)

Results:
OHL 3 - Russia 0
OHL 2 - Russia 1


www.chl.ca

Nov. 17 & 19, 2015

Subway Super Series:
Canada (QMJHL) vs. Russia

Rouyn-Noranda, Quebec (1st game)
Halifax, Nova Scotia (2nd game)

Results:
Russia 3 - QMJHL 2
QMJHL 6 - Russia 4


www.chl.ca

Dec. 13-19, 2015

IIHF World Junior Championship
Division II Under 20, Group A

Elektrenai, Lithuania

Winner: Hungary
Runner-up: Lithuania


www.iihf.com

Jan. 17-23, 2016

IIHF World Junior Championship
Division II Under 20, Group B

Novi Sad, Serbia

Winner: Romania
Runner-up: Spain


www.iihf.com

Dec. 13-19, 2015

IIHF World Junior Championship
Division I Under 20, Group A

Vienna, Austria

Winner: Latvia
Runner-up: Austria


www.iihf.com

Dec. 12-18, 2015

IIHF World Junior Championship
Division I Under 20, Group B

Megeve, France

Winner: France
Runner-up: Poland


www.iihf.com

Dec. 26-31, 2015

Spengler Cup
Davos, Switzerland

Winner: Team Canada
Runner-up: HC Lugano


www.spenglercup.ch

Dec. 26, 2015-
Jan. 5, 2016

IIHF World Junior Championship Under 20
Helsinki, Finland

Winner: Finland
Runner-up: Russia


www.iihf.com

Jan. 8-10, 2016

Continental Cup - Super Final
Rouen, France

Winner: Rouen Dragons
Runner-up: Herning Blue Fox


www.iihf.com

Jan. 2016

ECHL All-Star Game
No All-Star Game Scheduled

Winner: ECHL All-Stars 8
Runner-up: Orlando Solar Bears 4


www.echl.com

Jan. 15-24, 2016

IIHF World Junior Championship
Division III Under 20

Mexico City, Mexico

Winner: Mexico
Runner-up: Bulgaria


www.iihf.com

Jan. 28, 2016

2015 BMO TOP PROSPECTS GAME
Vancouver, British Columbia

Winner: Team Orr 3
Runner-up: Team Cherry 2


www.chl.ca

Feb. 1, 2016

American Hockey League All-Star Classic
Syracuse, New York

Winner: Central Division
Runner-up: Atlantic Division


www.theahl.com

Mar. 2016

Ontario University Athletic Association Women's Hockey

Winner: Guelph Gryphons
Runner-up: Western Mustangs


www.oua.ca

Mar. 2016

CIS Women's Championships
Calgary, Alberta

Winner: Montreal Carabins
Runner-up: B.C. Thunderbirds


www.cisport.ca

Mar. 2016

NCAA Women's Division III Championship

Winner: Plattsburgh State
Runner-up: Wisconsin-River Falls


www.ncaasports.com

Mar. 2016

NCAA Men's Division III Championships

Winner: Wisconsin-Stevens Point
Runner-up: St. Norbert


www.ncaasports.com

Mar. 2016

NCAA Women's Division I Championship

Winner: University of Minnesota
Runner-up: Boston College


www.ncaasports.com

Mar. 2016

Canadian Women's Hockey League Championship - Clarkson Cup

Winner: Calgary Inferno
Runner-up: Les Canadiennes


www.cwhl.ca

Mar. 14-20, 2016

IIHF World Junior Championship
Division III Under 18, Group A

Sofia, Bulgaria

Winner: Australia
Runner-up: Turkey


www.iihf.com

Mar. 17-20, 2016

CIS University Cup
Halifax, Nova Scotia

Winner: University of New Brunswick
Runner-up: St. Francis Xavier University


www.cisport.ca

Mar 25-Apr. 9, 2016

NCAA Men's Division I Frozen Four Championship

Winner: North Dakota
Runner-up: Quinnipiac


www.ncaasports.com

Mar. 28 - Apr. 4, 2016

IIHF Women's World Championship
Kamloops, Canada

Winner: USA
Runner-up: Canada


www.iihf.com

Mar. 31 - Apr. 9, 2016

IIHF World Championship Division III,
Istanbul, Turkey

Winner: Turkey
Runner-up: Georgia


www.iihf.com

Apr. 9-15, 2016

IIHF World Junior Championship
Division II Under 18, Group A

Brasov, Romania

Winner: Poland
Runner-up: Romania


www.iihf.com

Apr. 9-15, 2016

IIHF World Junior Championship
Division I Under 18, Group A

Minsk, Belarus

Winner: Belarus
Runner-up: Germany


www.iihf.com

Apr. 11-16, 2016

Allan Cup
Steinbach, Manitoba

Winner: Bentley Generals
Runner-up: South East Prairie Thunder


www.hockeycanada.ca

Apr-Jun. 2016

ECHL Kelly Cup Playoffs

Winner:
Runner-up:


www.echl.com

Apr-Jun. 2016

AHL Calder Cup Playoffs

Winner:
Runner-up:


www.theahl.com

Apr-Jun. 2016

National Hockey League
Stanley Cup Playoffs

Winner:
Runner-up:


www.nhl.com

Apr. 18-24, 2016

IIHF World Championship Division I Under 18, Group B
Asiago, Italy

Winner: Hungary
Runner-up: Japan


www.iihf.com

Apr. 9-15, 2016

IIHF World Championship Division II, Group A
Jaca, Spain

Winner: Netherlands
Runner-up: Spain


www.iihf.com

Apr. 9-15, 2016

IIHF World Championship Division II, Group B
Mexico City, Mexico

Winner: Australia
Runner-up: Mexico


www.iihf.com

Apr. 14-24, 2016

IIHF World Junior Championship Under 18
Grand Forks, USA

Winner: Finland
Runner-up: Sweden


www.iihf.com

Apr. 23-29, 2016

IIHF World Championship Division I, Group A
Katowice, Poland

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

Apr. 17-23, 2016

Esso Cup
Weyburn, Saskatchewan

Winner: Brantford Ice Cats
Runner-up: Express du Richelieu

Apr. 18-24, 2016

TELUS Cup
Quispamsis, New Brunswick

Winner: North York Rangers
Runner-up: Saint John Vito’s


www.hockeycanada.ca

May 14-22, 2016

Royal Bank Cup
Lloydminster, Alberta/Saskatchewan

Winner:
Runner-up:


www.hockeycanada.ca

May 2016

Robertson Cup Championship Game

Winner:
Runner-up:


www.usahockey.com

May 6-22, 2016

IIHF World Championship
Moscow & St. Petersburg, Russia

Winner:
Runner-up:


www.iihf.com

May 19-29, 2016

Memorial Cup
Red Deer, Alberta

Winner:
Runner-up:


www.chl.ca

June 24 & 25, 2016

National Hockey League
2016 Entry Draft

Buffalo, New York

#1 Pick -
#2 Pick -


www.nhl.com

June 2016

Hockey Hall of Fame
2016 Inductees Announced

Toronto, Ontario

2016 Inductees -


www.hhof.com